המדריך השלם לבחירה הנכונה של חברת אחסון אתרים

בסקירה מקיפה זו אני אציג את הדרך שבא מומלץ וכדאי לבחור חברת אחסון אתרים. השוק מוצף בחברות שכאלו וחובה לדעת לסנן. בחירה לא נכונה בחברת אחסון יכולה להוביל למפח נפש, התעסקות סביב השעון באתר, פגיעה בהכנסות ופגיעה בדירוג התוצאות של דפי האתר בגוגל. יש מגוון רחב של פתרונות אחסון אתרים. בסקירה זה אני אציג את הפתרונות באופן מפורט, אך לפני כן, חשוב לבחון מספר פרמטרים מרכזיים שמחייבים תשומת לב אמיתית בתהליך בחירת חברת האחסון.

Uptime – באינטרנט, רמת הזמינות שנשאף אליה היא "זמינות תמידית" – הרי אין לנו מצב שבו אתר אינטרנט עובד שעות מסויימות מבחינת הצרכנים (למעט אתרים שומרי שבת). המטרה העיקרית של השרת היא להפוך את אתר האינטרנט שלך נגיש למשתמשים באינטרנט, אחת הדרישות המרכזיות שיש לנו מכל ספק האירוח הוא uptime מרבי – כלומר שרתים זמינים 24/7. השאיפה היא לכיוון 100%  uptime. בדרך כלל לא נסתפק בפחות מ  99.5% .

חומרה – הרכיבים שחשוב לנו לבדוק ושאחראים במידה רבה על מהירות העבודה הם זיכרון (RAM), המעבד (CPU), וגודל האחסון. ה RAM מאפשר שירות בקשות מרובות בו זמנית, כלומר RAM גבוה יותר יאפשר האתר שלך להתמודד עם תנועה גבוהה יותר מבלי לאבד מיכולת התגובה או אפילו לא לתפקד. מעבד בקורלציה עם ביצועי האתר באופן דומה – ככל שחזק יותר כך מאפשר יותר ריבוי משימות.

באשר לזיכרון הקבוע, הפרמטר החשוב ביותר הוא הסוג שלו: בעוד כונן הדיסק הקשיח (HDD) משמש כסטנדרט עבור פתרונות אירוח אתרים, כיום רוב השרתים משתמשים בכונן SSD שמאפשר גישה מהירה יותר לנתונים. וזה מתורגם באופן ישיר לטעינה מהירה יותר של אתר האינטרנט שלך .

מיקום פיזי – גם אם נשמור על תצורת החומרה ברמה הגבוהה ביותר של השרת, מבקרים מחלקים שונים של העולם יחוו מהירויות טעינה שונות של אתר האינטרנט שלך, פשוט משום שלוקח זמן רב יותר עבור האותות להגיע אליהם כאשר השרת "מדבר" למכשיר הקצה שלהם. לכן חשוב לזכור לנסות לבחור ספק אירוח עם שרתים הממוקמים פיזית באותו אזור גיאוגרפי של הקהל שלך. או לחלופין לבחור אחסון בענן ואם אין אפשרות כזאת כדאי לבדוק שחברת האחסון מאפשרת לקשר את האתר שלכם לשירותי ענן כמו cloudflare לדוגמא. (שרות בסיסי חינם).

ההבדל הוא בעיקר במרחקים בין יבשות, כלומר, אם קהל היעד שלך בישראל, עדיף לאחסן בחברה שהשרתים שלה בישראל או בחברה שמאפשרת אחסון בענן ושיש נקודה או צומת מרכזית של החברה גם בישראל. אם תאחסן בארה"ב אתר עבור קהל בישראל, תרגיש עיכובים בגלל המרחק ובגלל מגבלות של העברת הנתונים הבין יבשתית.

לוח הבקרה – לפני ביצוע בחירה לטובת חברת אחסון כזו או אחרת, כדאי לבדוק איזה לוח בקרה הם מספקים, לוח הבקרה מספק דרך קלה לנהל את האחסון, את קבצי האתר ומאפשר גישה ישירה לקבצים וביצוע התאמות. כמה מן הפופולריים בין פאנל הבקרה הם הפאנלים של cPanel ו Plesk .

אחסון אתרים
מיקום השרתים חשוב ביותר – יש עדיפות לאחסון אתר ששרותי ענן כגון גוגל קלאוד או אמזון CDN

סוגי שירותי אחסון אתרים

חברת אחסון אתרים היא למעשה חברה בעלת תשתיות של שרתים שמטרתה העיקרית לספק אחסון לאתרי אינטרנט. לחברה כזו יש בדרך כלל מאות שרתים שנמצאים במרחב פיזי (לדוגמא בזק בינלאומי). השרת הוא למעשה מחשב מיוחד אשר מאחסן את הקבצים של האתר שלך ומטפל בבקשות ממבקרים. חברות האחסון בישראל לדוגמא מחוברות למחלף האינטרנט הישראלי
ה IIX. ומאפשרת גישה הדדית בין כל הספקים והגולשים בישראל ללא תלות בקווי תקשורת בינלאומיים. לחברת אחסון יש בדרך כלל מגוון רב של שירותים, מבחינתינו חשוב כרגע נושא האחסון של האתר ולכן חשוב לנו להבחין בין סוגי האחסון הקיימים. בטבלה המצורפת ניתן לראות את סוגי הפתרונות העיקריים ומה הם מספקים.

 אחסון שיתופישרת VPSאחסון ענןשרת ייעודי
הקצאת משאביםפיצול בין לקוחותמוקצה לכל
לקוח
מופץ על פני רשת שרתיםשרת שלם עבור
הלקוח
דרגת שליטהתכונות מוגדרות מראש, באמצעות לוח הבקרהכמעט כמו שיש שרת משלךשליטה מלאה על ההגדרה שלךשליטה מלאה על תוכנת השרת
לקוחות לכל שרתרבמעטיםמעטיםאחד
קלות שימושקלקל / בינוניבינונית / קשהקשה
מדרגיותבינונית / נמוכהגבוהה / בינוניתגבוההנמוך
תמחור₪₪ ₪  – ₪₪₪ ₪₪₪₪

אחסון אתרים שיתופי הוא הסוג הנפוץ ביותר הקיים, שמו מבהיר כי כל מכונה פיזית (שרת) משמש לאחסון ולטפל אתרי אינטרנט עבור לקוחות רבים בו זמנית; במילים אחרות, עשרות אתרי אינטרנט מתארחים מתחרים על קיבולת האחסון של השרת ועל כוח העיבוד, כמו גם על רוחב הפס המוקצה לשימוש.

משמעות הדבר היא שאתה חולק את השרת עם אתרים נוספים. לרוב זה בסדר גמור לאתרים קטנים. הרוב המכריע של אתרי אינטרנט דורשים משאבי מחשוב צנועים על מנת לפעול היטב, התמחור הזול הופך זאת לעסקה משתלמת לשני הצדדים. הבעיה עולה שלעיתים יש עומס על השרת ואז הביצועים עלולים להיפגע במיוחד עם השרת עמוס באתרים. עוד צד אטרקטיבי של אירוח משותף הוא קלות שימוש: רוב הספקים הגדולים כוללים לוח הבקרה ותכונות נוספות שונות לתוך הצעות האחסון המשותף שלהם, מה שהופך אותו לעוד יותר משתלם.

סוג נוסף של אירוח משותף שנהיה דיי פופולרי בימינו – נקרא אירוח לאתרי וורדפרס הצעות כאלה כוללות שרת ערוך ומותאם לכל הצרכים שאתר וורדפרס דורש, לעיתים גם עם ניטור אבטחה לאתרי וורדפרס וכמובן התקנה בלחיצת כפתור של אתר וורדפרס. עדכונים אוטומטיים שוטפים, גיבויים ועוד. מסיבה לא ממש ברורה, בדרך כלל התמחור גבוה יותר משרת לינוקס שיתופי.

Virtual Private או VPS הוא אירוח משותף כי כל לקוח מקבל חלק המשאבים של השרת שהוקצה לצרכים שלהם, אבל במקרה זה ההקצאה היא ספציפית מאוד וניתן לשדרג על פי הצרכים בקלות. הבדל מפתח נוסף ניתן לגזור מן השם עצמו: "פרטי" פירושו שאתה מקבל חלק של השרת "מוקף" במיוחד בשבילך, זה כאילו השרת שלך. "וירטואלי" פירושו כי זה עדיין לא תחום פיזי. כלומר לא שרת / חומרה שמיועדים רק לך.

אחסון אתר בענן – במקום לחלק חלק משרת פיזי עבור לקוח יחיד, אירוח ענן מפיץ את המשאבים של הלקוח על פני מכונות מרובות, משיג בכך עמידות גבוהה יותר ואפשרות קלה של שדרוג. זה אומר שאתה משלם רק עבור המשאבים בפועל שאתה משתמש. דבר נוסף שיש לזכור הוא המומחיות והכישורים הדרושים לניהול אירוח אתר בענן – היום כבר יש חברות שמנהלות זאת וזה הפך לקל יותר מתמיד ואיכותי מאוד (אחסון באמזון או אחסון גוגל קלאוד).

אחסון אתר בשרת פיזי הוא, כפי שהשם מרמז, מתן ללקוח יחיד גישה מלאה לשרת הפיזי. זה ממש אומר שיש לך מחשב ספציפי שבו אתה יכול לנהל מרחוק בכל דרך שתרצה.

כל המשאבים של המכונה הם שלך ולשימושך, כלומר אין צורך לחלוק זיכרון או כוח עיבוד עם כל אתר אחר. כפי שניתן לצפות, זה בא לידי ביטוי במחיר: אירוח ייעודי כמעט תמיד עולה באופן משמעותי יותר וגם דורש התקנה מקצועית ותחזוקה.

ייתכן שתיתקלו גם במונח "שרת מנוהל" הוא משמש בדרך כלל לשרת ייעודי שלך, אבל ההתקנה והתחזוקה והניהול נעשים על ידי חברת האחסון. – במילים אחרות, הצעה המשלבת את הביצועים של אירוח ייעודי עם ניהול מלא על ידי חוות השרתים עצמה. זה גם השרות הכי יקר בדרך כלל , כמובן יחסית למה שמקבלים.

עכשיו שאנחנו מכירים את הסוגים השונים של חברות אחסון אתרים, אנחנו יכולים לעשות בחירה טובה יותר בין האפשרויות הזמינות.

אחסון אתרים
כדאי להשקיע מחשבה רבה בבחירת ספק מתאים של אחסון אתרים – סה"כ הנכס שלנו משרת אותנו ואת לקוחותינו

בחירת פתרון אחסון אתרים מתאים

כדאי לגשת לנושא זה באופן עקבי ושיטתי, מדובר על החלטה חשובה לגבי הנכס החשוב שלך, שאמור לשרת אותך ואת לקוחותיך לאורך זמן:

  1. להבין את הצרכים שלך – הצעד הראשון הוא לקבל מושג ברור מה הפרויקט המקוון שלך צריך מבחינת ביצועים, גמישות ותכונות. עליך לשאול את עצמך: מה אתה בונה – אתר אינטרנט, חנות מקוונת, קהילה, יישום, מוצר דיגיטלי? מהו קהל היעד ומה תהיה תנועה המבקרים הצפויה וכמה מהר זה עשוי להתפתח? אילו טכנולוגיות ופונקציונליות צריך כדי לגרום לזה לעבוד? כמה כסף אתה יכול להוציא על זה?
  2. החלטה על סוג אירוח – בשלב זה כבר ניתן לצמצם את הבחירה סוג מסוים של שירותי אירוח על בסיס דרישות כגון מדרגיות, מהירות, מחיר, שליטה ותכונות – אשר יש לך במדויק בשלב הקודם. תוכל להשתמש בטבלה שבסעיף אודות סוגי אירוח למעלה כדי לעזור לך בקבלת ההחלטה.
  3. בדוק את התכונות הדרושות – לאחר שתבחר את סוג האחסון, תוכל להמשיך ולהסתכל על מספר חברות המציעות שירותים בהתאמה: שוב, תוך שימוש במידע שנחשפת אליו. תוכל כעת לבחון כל הצעה לנוכחות של תכונות שתצטרך, כגון תוכן ארוזות מערכות ניהול, ניהול דומיין או דוא"ל, גישה למסדי נתונים, תכונות אבטחה כגון אישורי SSL ופרטיות בתחום, משאבי מחשוב זמינים, מיקום פיזי וכו '.
  4. אפשרויות שדרוג – חשוב מאוד לבדוק את אפשרויות השדרוג בפרט אפשרות לקבל הקצאת משאבים גבוהה יותר וקבלת תכונות נוספות – זה עשוי להיות שימושי בעתיד.  במידה והפרויקט המקוון שלך גדל, לא תצטרך להתמודד עם הצורך לעבור לספק אחסון אחר רק בגלל שאתה כבר מקסמת את שירותי האחסון.
  5. לחקור את התמחור – לבסוף, ודא כי תג המחיר על תוכנית האחסון שבחרת מתאים לתקציב שלך.  כדאי גם לבדוק כמה יעלה לאחר ההצטרפות הראשונית. מאחר ופופולרי מאוד להציע מחיר זול ובשנה השנייה המחיר נהיה מאוד יקר.

בהתבסס על חמשת השלבים הללו ניתן לצמצם את האפשרויות שלך מול חברות האחסון ולהגיע לחברת האחסון הטובה ביותר עבורך שתשרת אותך באופן איכותי ביותר.

Sending
סקירת משתמש
4.67 (3 votes)

2 Comments

  1. גונן 21 בפברואר 2019
  2. רונן כהן 22 בפברואר 2019

השאירו תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות